resna
31 شهریور 1401 - 10:17

سرلشکر باقری: رزمایش مشترک دریایی در شمال اقیانوس هند برگزار می‌شود

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح از برگزاری رزمایش مشترک دریایی در پاییز امسال و در شمال اقیانوس هند به همراه کشورهای روسیه و چین و چند کشور دیگر خبر داد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، سردار سرلشکر پاسدار محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح صبح امروز پنجشنبه ٣١ شهریورماه در حاشیه رژه نیروهای مسلح در جمع خبرنگاران اظهار داشت: بازدارندگی جمهوری اسلامی ایران به مرحله پایدار و پویا رسیده و به موازات حرکت دشمنان روز به روز توانمندی جمهوری اسلامی ایران از نظر تسلیحات، تجهیزات و توانمندی‌های انسانی با آموزش و رزمایش‌های پیشرفته رو به پیشرفت است.

محمد باقریستاد کل نیروهای مسلحوی افزود: بخشی از توانمندی‌هایی که طی یک سال گذشته رونمایی شده قابل نمایش نبود. اما، آنچه امروز نمایش داده شد در بخش موشکی، موشک خیبرشکن موشکی است که در یک سال اخیر به نتیجه رسیده و تولید انبوه شده است.

سرلشکر باقری گفت: بخش‌هایی از پهپادها مانند پهپاد آرش و برخی دیگر برای یک سال اخیر است که به نتیجه رسیده است. همچنین تعدادی از رادارها و تجهیزات دیگر نیز از این جمله هستند. البته بخش مهمی از تجهیزات جدید ما در حوزه دریایی و هوایی در رژه بندرعباس به نمایش گذاشته شد.

وی ادامه داد: پایداری بازدارندگی به این معنا که دشمنان ما که ممکن است نیت‌های بدی نسبت به جمهوری اسلامی ایران در دل‌های خود داشته باشند، جرأت و جسارت بروز این تهدیدات و اقدام عملی علیه جمهوری اسلامی ایران ندارند.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح تأکید کرد: ملت ایران در آرامش، آسایش و امنیت در حال پیشرفت و زندگی خود هستند و این وظیفه نیروهای مسلح است که با وحدت همه بخش‌ها اعم از ارتش، سپاه، فرماندهی انتظامی کشور و با پشتیبانی وزارت دفاع به خوبی در حال پیشرفت است.

خوبیسرلشکر باقری در پاسخ به سؤالی درباره همکاری نیروهای مسلح با کشورهای همسایه در پاسداری از مرزها و فراتر از مرزها تصریح کرد: مرزهای زمینی، هوایی و دریایی ما در امنیت کامل بوده و همه شاهد آن هستند. ما چه در مرزهای قطعی خشکی و آبی و چه در آب‌های سرزمینی و چه آب‌های انحصاری خود از منافع‌مان دفاع می‌کنیم.

وی افزود: ما در آب‌های آزاد برای مقابله با دزدی دریایی و امنیت دریایی شناورهای تجاری و نفتکش خود فعال هستیم و در جهت دیپلماسی دفاعی با بسیاری از کشورهای همسایه و منطقه روابط رو به گسترشی داشته و تفاهم‌نامه‌های متعددی داریم. هم وزارت دفاع و هم نیروهای مسلح تفاهم‌نامه و رفت و آمد دارند.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه وزارت دفاع و هم نیروهای مسلح تفاهم‌نامه و رفت و آمد در فعالیت‌های گوناگون آموزشی، تجهیزات، انتقال تجربه و رزمایش‌های مشترک داریم، بیان کرد: رزمایش مشترک دریایی پاییز امسال در شمال اقیانوس را به همراه کشورهای روسیه و چین و همچنین احتمالا پاکستان، عمان و چند کشور دیگر برگزار می کنیم.

روسیهچینوی افزود: همه این موارد نشان‌دهنده این است که همکاری و روابط دوستانه بین جمهوری اسلامی ایران و کشورهای متعددی در منطقه و جهان در حال گسترش است.

سرلشکر باقری در پاسخ به سوالی درباره پیام رژه امروز نیروهای مسلح به دشمنان و دوستان جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: رژه نماد آمادگی نیروهای مسلح است. امسال پس از دو سال که بیماری کرونا اجازه برگزاری رژه را نمی داد، این بیماری فروکش کرده و امکان برگزاری آن فراهم شد.

کروناوی افزود: پیام این رزمایش برای دشمنان ما این است که نیروهای مسلح و ملت ما کاملاً برای دفاع از تمامیت ارضی، مرزها و منافع خود آماده هستند و پا به رکاب فرمانده کل قوا هستند. پیام رزمایش برای دوستانمان این است که در جهت صلح و آرامش منطقه، مقابله با تروریست ها و اجازه ندادن زورگویی استکبار جهانی به دوستانمان در کنار آن‌ها خواهیم بود همچنان که در گذشته نیز در کنار آن‌ها بودیم.

زورگوییاستکباررئیس ستاد کل نیروهای مسلح در پایان تاکید کرد: امنیت منطقه مرهون تلاش‌های نیروهای مسلح و هم‌پیمانان ما است. ما نزدیک‌ترین روابط را با دوستان و هم‌پیمانان خود داریم و آن را در این رژه به نمایش گذاشتیم.

آن راپایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 751550